Novoročné záväzky? Stavte na prevenciu!

Prevencia je vždy lacnejšia ako liečba. Každý z nás toto heslo pozná, ale nie každý sa ním riadi. Žijete v uponáhľanej dobe plnej stresu,  hlavu máte plnú starostí a popri tom už jednoducho neostáva čas myslieť na seba. Tento kolobeh neutícha, telo a myseľ to ďalej nezvládnu a tak im neostáva nič iné len dať vám to najavo tak, aby ste to pochopili. Ste chorí!  Nenechávajte to zájsť tak ďaleko, tohto roku  môže byť vaším novoročným záväzkom aj prevencia.

  • Ak ste doposiaľ  telo na tepelné šoky  nepripravili miernym postupným otužovaním, vhodne sa oblečte podľa teplomeru na okne, použite viac vrstiev, ktoré si po príchode do tepla ľahko vyzlečiete aby ste neostali spotení a vyhli sa tak zachladnutiu po návrate do chladu. A nezabúdajte, že nohy a spodná časť tela by vždy mala byť v teple.
  • Čerstvý vzduch, pohybové aktivity a dostatok spánku sú rovnako dôležité ako  úprava stravy. Vhodné je zaradiť do jedálnička viac zeleniny, ovocia, jedál obsahujúcich bielkoviny a naopak menej  bieleho cukru, ktorý našu odolnosť znižuje. Nezabúdajte na  zázvor, cesnak, cibuľu, pór, pažítku, citróny, cviklu, špenát a kyslú kapustu. Tieto sú plné vitamínov a niektoré aj prírodných antibiotík, ktoré môžete použiť na boj proti ochoreniam, ktoré na Vás v zimnom období číhajú.
  • Ďalšia silná pomoc prichádza tiež z prírody. Echinaceu purpurovú môžete vyskúšať preventívne a v prípade ochorenia po zvýšení  dávkovania  aj liečebne. Užívať by ste ju mali maximálne 8 týždňov. Potom nasleduje týždenná pauza. Celkovo by užívanie nemalo presiahnuť 3 mesiace. Echinacea pomôže aj deťom od troch rokov.
  • Jednou z možností ako zvýšiť obranyschopnosť organizmu je aj Kolostrum – prvé materské mlieko. To, ktoré je obsiahnuté vo výživových doplnkoch sa získava od hovädzieho dobytka, je totiž takmer totožné s ľudským, preto je možné ho použiť aj pre ľudí. Je zdrojom nenahraditeľných látok – vitamínov, minerálov, imunoglobulínov. Vďaka obsahu vitamínu B12 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a tiež k správnemu fungovaniu imunitného systému. Kapsle sa užívajú nalačno minimálne raz denne. V prípadne oslabenia organizmu sa denná dávka môže zvýšiť.
  • Pre zníženie vyčerpania a únavy  a správne fungovanie imunitného systému je dôležitý vitamín C. Niekedy jeho množstvo v potrave nestačí napĺňať spotrebu organizmu. Napríklad počas ochorenia, pri hojení rán, zotavovaní sa po chorobe, anémii či problémoch s kĺbmi. U fajčiarov by zvýšený prísun vitamínu C mal byť samozrejmosťou, pretože aj jeho spotreba je u týchto ľudí dvojnásobne vyššia. Na trhu dnes nájdete cmúľacie, klasické tablety a snáď najlepšie urobíte ak siahnete po prípravku s postupným uvoľňovaním.  Odporúčaná denná dávka je 60 – 80 mg/deň. V čase zvýšenej záťaže organizmu sa  pozitívny vplyv vitamínu C pre imunitný systém dosiahne len vtedy, ak sa k odporúčanej dennej dávke pridá ešte aspoň ďalších 200mg vitamínu C. Takže ak Vás už nádcha, chrípka  uložili do postele, nebojte sa dávky zvýšiť. Vtedy je možné a bezpečné užívať 500 – 1000mg C vitamínu/deň.
  • Za zmienku stoja aj  propolis, čaj lapacho, štava z aloe, enzýmy, mumio, oregánový olej, výťažok z grapefruitových jadierok a vilcacora. Existujú tiež homeopatické prípravky na preventívne užívanie dávkované raz mesačne, či raz týždenne.

Možností je naozaj veľa, neskúšajte ale všetko naraz. Stačí si vybrať a dodržať odporučené dávkovanie, aby bol efekt pozitívny.  Avšak ľudia s alergiami a autoimunitnými ochoreniami by mali byť opatrní a výživové doplnky nakupovať až po porade s lekárom či lekárnikom. U detí do troch rokov Vám na otázky o obranyschopnosti a možnostiach jej ovplyvnenia rád odpovie detský lekár alebo váš lekárnik.

Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply