Vši už nemusia byť strašiakom!!!
Voš vlasová – postrach detí i rodičov! Malý ale veľké problémy spôsobujúci živočích. Prichytáva sa na vlasy, kladie tu vajíčka a živí sa krvou hostiteľa, čo spôsobuje nepríjemné svrbenie. Keďže dokáže preliezť po vlasoch z jedného hostiteľa na ďalšieho, najmä v kolektívoch sa rýchlo šíri. To, že voš sa vyskytuje výlučne v špinavých a neupravených vlasoch, nie je pravda. Jedinou výhodou je, že neprenáša závažné ochorenia. Môže však zapríčiniť únavu najmä u detí, pretože hlava svrbí aj v noci, preto sa veľmi nevyspia.
Najjednoduchšie je opäť staviť na prevenciu a všiam vo vlasoch sa vyhnúť. Našťastie dnes už existujú prípravky pôsobiace preventívne, preto vši už viac nemusia byť strašiakom!
Ak už viete o výskyte vší vo vašom okolí či v škôlke, ktorú navštevuje vaše dieťa, venujte čas:
- Prezeraniu vlasov, aby ste v prípade, že nejaké vši alebo hnidy nájdete mohli čo najskôr nasadiť liečbu a vyhnúť sa tak ďalšiemu šíreniu tohto nemilého problému.
- Vyčisteniu hrebeňov
- Vyhnite sa čalúneniu sedadiel v dopravných prostriedkoch
- Vôňa byliniek a éterických olejov všiam nevonia. Odvar z mäty, levandule či rozmarínu alebo pár kvapiek tea tree oleja pridaných do vody na oplachovanie vlasov účinkuje na vši odpudzujúco.
- V súčasnosti už môžete v lekárni kúpiť spreje, ktoré pôsobia preventívne. Obsah repelentov a výťažkov z rastlín alebo látok pôsobiacich na fyzikálnom princípe umožňuje použitie aj u detí. Sprej sa nanesie na suché vlasy a nechá sa pôsobiť. U niektorých prípravkov je potrebné následné umytie šampónom, u iných stačí nanesenie na druhý deň zopakovať.
Ak ste už ale vši vo vlasoch našli:
- Treba začať konať a použiť prípravok z lekárne pôsobiaci liečebne. Na výber je zo šampónov, sprejov aj kondicionérov. V závislosti od zvoleného prípravku sa necháva pôsobiť 10 minút až 8 hodín cez noc. Najnovšie preparáty pôsobia na fyzikálnom princípe, čiže liečivo voš aj hnidu obalí a znemožní im dýchanie. Následne vši hynú a môžu sa vyčesať, ale prácne vyčesávanie nie je nutné, pretože sa pri následnom umývaní jednoduchšie od vlasov oddeľujú.
- Hygiena je základom nielen pri prevencii, ale aj pri liečbe. Pravidelné čistenie hrebeňov vás ochráni pred ďalším šírením vší.
- Nezabudnite, že je potrebné oprať posteľnú bielizeň, uteráky, gumičky do vlasov, čiapky aj textilné hračky.
- Najvhodnejšie je pranie pri 60ºC.
- Je pravda, že z kratších vlasov sa vší jednoduchšie odstraňujú, no strihanie nakrátko nie je úplne nevyhnutné.
- S výnimkou prípravkov, ktoré odstraňujú aj hnidy je potrebné použitie prostriedku na odstránenie vší opäť po 7 dňoch. Za taký čas totiž hnidy dorastú na dospelé jedince, preto je potrebné ich opäť odstrániť.
A kedy možno vši očakávať? V lete a na jeseň? Teplé letné dni sú síce dôvodom na častejšie stretávanie detí, avšak všiam sa darí aj na jar či v zime pod čiapkami. Preto, keď sa vyskytnú správy o všiach vo vašom okolí, buďte na pozore, aby ste túto epidémiu mohli prežiť len s prevenciou.
Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica
Zdroj obrázkov: Internet
Leave a reply