Trápi vás kašeľ?
Akútny kašeľ niektorí zažívajú každú zimu, iní zriedka, no jedno je isté. Poznáme ho všetci. Objavuje sa najčastejšie pri ochoreniach dýchacích ciest a dokáže poriadne vyčerpať. Skutočnosť, že kašeľ je vlastne obranná reakcia tela znie niekedy až neuveriteľne, avšak faktom je, že telo sa snaží dostať hlien preč z priedušiek. Keby sa totiž neodstránil, mohol by spôsobiť ďaleko závažnejšie ochorenie, ako to, čo vás práve trápi. Je teda potrebný, ale všetko s mierou! Čo je potrebné urobiť, aby odznel čo najskôr?
- V prvom rade je potrebné rozlíšiť, či ide o suchý dráždivý kašeľ, kedy nie sú zatečené hlieny v prieduškách a nie je čo vykašľať. Suchý kašeľ sa vyskytuje na začiatku ochorenia (častokrát sa o niekoľko dní zmení na kašeľ produktívny) a na konci ochorenia, keď už v prieduškách opäť nie je hlien ostáva už len suchý kašeľ, ktorý pacienta zbytočne vyčerpáva a treba ho utlmiť. Alebo je to kašeľ produktívny, hlienovitý. Vtedy potrebujeme zriediť hlien a podporiť vykašliavanie, aby usadený hlien nespôsobil zápal priedušiek alebo až zápal pľúc.
- Pomôcť môžu bylinky. Divozel veľkokvetý, dúška materina, skorocel kopijovitý, dúška tymianová, , prvosienka jarná, podbeľ lekársky, yzop lekársky – sú liečivé rastliny podporujúce vykašliavanie. Nájdete ich v čajových zmesiach, ale aj v sirupoch, kvapkách či pastilkách. Pozor ale na podbeľ! Nie je určený pre deti do 12 rokov a u dospelých sa kvôli nízkemu obsahu kancerogénnych a hepatotoxicky pôsobiacich látok taktiež môže odvar z neho užívať len 2 týždne. Potom je potrebná prestávka. Pri dodržaní odporučených dávok sa nežiaduce účinky nevyskytujú.
- Ibiš lekársky, islandský lišajník, slez nebadaný vďaka obsahu slizov vytvoria ochranný povlak na sliznici dýchacích ciest a pôsobia ako antitusiká = utlmujú suchý dráždivý kašeľ. Skorocel kopijovitý obsahuje aj okrem saponínov uľahčujúcich vykašliavanie aj látky pôsobiace antitusicky.
- Pri kašli je potrebné nezabúdať dopĺňať tekutiny. Čaje pomáhajú zriediť hlien a tak ho jednoduchšie dostať von z priedušiek. Navyše čajové zmesi na kašeľ častokrát obsahujú aj bylinky, ktoré pôsobia protizápalovo a urýchľujú tak vaše zotavenie.
- Mlieko a mliečne výrobky pravdepodobne zvyšujú tvorbu hlienu v dýchacích cestách a to najmä u ľudí alergických na bielkoviny mlieka. Odporúča sa preto počas ochorenia dýchacích ciest mlieko, jogurty či syry do vyliečenia zo stravy vylúčiť.
- Naopak cibuľa, cesnak, med, citróny, vitamín C, vitamín A (obsiahnutý napríklad v mrkve, špenáte, kapuste, petržlenovej vňati, pečeni či žĺtkoch) podporia samoliečiace schopnosti organizmu a svojimi mukolytickými – hlien uvoľňujúcimi (cibuľa, med) a antibiotickými účinkami ( cibuľa, cesnak) taktiež pomôžu k rýchlejšiemu zotaveniu.
- Ak sa nedalo inak a užívate už antibiotiká, nezabudnite si v lekárni pýtať aj čaj či sirup proti kašľu. Antibiotiká síce ničia baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie, ale nepomôžu vám zbaviť sa hlienu ani utlmiť suchý kašeľ, ktorý vás vysiľuje. Na to jednoducho nestačia.
- V dnešnej dobe je už našťastie s čoho vyberať. Bylinkové, s chemickým liečivom, či kombinované preparáty na kašeľ. Sirupy, kvapky, tablety, pastilky, šumivé tablety či prášky rozpustné vo vode, tablety s pozvoľným uvoľňovaním ( ktoré stačí užiť 1x denne). V lekárni vám radi poradia, ktorý liek bude pre vás vhodný.
- V každom prípade ale nezabudnite povedať komu je liek určený (dospelý alebo dieťa), aký je typ kašľa ( suchý, produktívny), ako dlho už kašeľ trvá, a tiež či pacient užíva aj iné lieky (aj keď ide o lieky na vysoký krvný tlak, epilepsiu, na spanie či proti krvnej zrážanlivosti a môže sa zdať, že tieto s kašľom nesúvisia, opak môže byť pravdou).
A na záver ešte jedna rada: keďže akútny kašeľ zvyčajne trvá 3 týždne a vám sa zdá, že sa ešte stále nezlepšil, nevzdávajte to. Niekedy je naozaj potrebné vypiť 2 či 3 sirupy, kým sa kašeľ dolieči. Prajem vám, aby ten váš kašeľ odznel skôr ako čakáte.
Autor: D.Z. , Lekáreň MONTANA, Banská Bystrica
Zdroj obrázkov: Internet
Leave a reply