Pozor, kliešte!

Po mimoriadne teplej zime je ich v prírode neúrekom, doniesť si ich z lesa miesto húb však nikoho nepoteší. Ide o malé parazity živiace sa krvou hostiteľa. Číhajú na lúkach, v parkoch,  lesoch ale aj v tráve sídlisk priamo pred vašimi dverami. Domnienka,  že na  ľudí skáču zo stromov je nezmysel. Dostanú sa k vám z trávy po odeve. Nájdu si útulné miestečko s tenkou kožou a prichytia sa na pokožke, pričom vypúšťajú znecitlivejúcu látku tak, aby ste si to nevšimli. Samotný kliešť nie je nebezpečný pokiaľ nebol infikovaný. Keďže cicia krv aj zo zvierat (napríklad hlodavcov), do jeho tela sa môžu dostať baktérie a vírusy, ktoré sú pôvodcami ochorení u ľudí.

 

Ako sa im vyhnúť?

1)      Ak sa chystáte na túru alebo sa budete pohybovať v nepokosenej tráve na lúke, oblečte si svetlé oblečenie, aby ste na ňom lezúceho kliešťa lepšie videli. Nohavice si zastrčte do topánok, tričko do nohavíc, aby ste kliešťovi zabránili dostať sa k pokožke.

2)       Repelentný prípravok použite na pokožku aj na šaty. V návode si prečítajte dobu trvania účinku, aby ste aplikovali ďalšiu dávku včas.

3)      Niekedy sa na odpudenie kliešťov odporúča aj užívanie vyšších dávok vitamínov skupiny B, aj keď účinok zatiaľ nebol vedecky podložený. Pach kože nasýtenej vitamínmi B skupiny kliešťom nevonia. Je teda možné, že sa vám vyhnú.

4)      Po príchode domov sa čo najskôr prezrite a oblečenie vytraste. Prezretie pokožky netreba odkladať, pretože čím dlhšie je kliešť prisatý, tým väčšie je riziko, že sa nakazíte.

Čo keď ho nájdem?

  • Prisatého kliešťa treba z pokožky vybrať. Vykrúcanie v smere či proti smeru hodinových ručičiek však už neplatí! Rovnako ani potieranie olejom, aby sa kliešť dusil. Dusiaci sa kliešť vyvráti obsah vnútorností do podkožia a spôsobí tak infekciu. Klasická pinzeta môže kliešťa stlačiť a porušiť jeho telo, čím sa z neho do hostiteľa môže dostať infikovaná krv. Pri použití pinzety hrozí, že sa vám podarí vybrať len telo kliešťa, zatiaľ čo hlavička ostane v pokožke a môže spôsobiť zápal a ďalšie komplikácie.
  • Najlepšie je použiť umelohmotnú pinzetu alebo špeciálne háčiky na kliešte, ktoré dostanete v lekárni. Vidličkou kliešťa podoberiete a  kývavým pohybom vyberiete von aj s hlavičkou.
  • Po odstránení  ranu dezinfikujte liehom alebo Betadinom (roztok s obsahom jódu) . Kliešťa je najlepšie spáliť,  aby ste zničili aj prípadné vírusy a baktérie.
  • Ranku pozorujte ešte minimálne mesiac. Začervenanie či dlhé hojenie sú znakmi, že niečo nie je v poriadku a je vhodné poradiť sa s lekárom.
  •  V prípade, keď sa kliešťa nepodarí vybrať celého a jeho hlavička ostane v koži vyhľadajte lekársku pomoc.

Prečo sa mať na pozore pred kliešťami?

  • Pretože nevieme, ktorý z nich je infikovaný.
  • Pretože infikovaný kliešť môže prenášať:
  • Kliešťovú encefalitídu. Kliešť nakazený týmto ochorením prenesie do ľudského tela vírusy, ktoré sa do týždňa až dvoch rozmnožia a spôsobia príznaky podobné chrípke trvajúce asi 4 dni. (horúčka  40 °C, dezorientácia, poruchy rovnováhy a hybnosti, prudké bolesti hlavy, svalov kĺbov, stuhnutie šije a vracanie. Pacientovi vadí prudké svetlo.) Ani po ich odznení netreba odkladať návštevu lekára. Ľudia nad 60 rokov sú náchylní na poškodenie miechy, ktoré si vyžaduje hospitalizáciu. Nič netreba podceniť – infekcia môže spôsobiť trvalé zníženie sústredenia sa, dokonca ochrnutie a môže byť niekedy až smrteľná. Na Slovensku je nakazených 2 – 10 % kliešťov, pričom najviac sú ohrozené oblasti  Záhoria, Žiliny, Rožňavy, Považskej Bystrice, južné oblasti Stredného a Východného Slovenska. Zaznamenané boli aj prípady nákazy z nepasterizovaného kravského a kozieho mlieka. Infekcia sa z človeka na človeka sa neprenáša. Proti ochoreniu existuje očkovanie pozostávajúce z troch dávok očkovacej látky, ktorá vás chráni 3 až 5 rokov. Najlepšie je očkovanie začať v zime, ani teraz však ešte nie je neskoro. Po prvej dávke získavate imunitu, ktorá vás ochráni na 95%. Očkovať možno aj deti od jedného roka. O očkovacej schéme sa poraďte s lekárom alebo  lekárnikom.
  • bakteriálnu infekciu Lymská borelióza. Infikovaných je 15 až 25% kliešťov. Príznaky sa objavujú o mesiac až dva, väčšinou je prítomná červená škvrna veľkosti  5 a viac centimetrov, ktorá má bledý stred. http://phil.cdc.gov/PHIL_Images/9875/9875_lores.jpg V prvom štádiu je prítomná zvýšená teplota, zväčšenie uzlín, bolesti hlavy a kĺbov. Tu je potrebné užívať antibiotiká, aby ochorenie neprerástlo do druhého štádia, ktoré môže vážne poškodiť kĺby, nervy, ale aj srdcový sval.

 

Autor: M.B., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply