Nádcha u detí nie je malichernosť

Hovorí sa, že neliečená nádcha trvá 7 dní, liečená týždeň. Pri nádche u detí ale žarty bokom. Okrem toho, že táto fráza realitu celkom nevystihuje, pre deti môže byť upchatý nos vážnym problémom. Dojčatá totiž ešte nedokážu dýchať ústami a tiež nastáva problém s kŕmením. Dieťa je nekľudné a plačlivé. Ako teda drobcovi pomôcť, aby sa prestal trápiť čo najskôr?

–          U dojčiat a batoliat je nevyhnutné soplíky odsávať, keďže si nevedia vyfúkať noštek sami. Odsať hlien je potrebné najmä pred jedlom a pred spaním. Rodičia si môžu vybrať, ktorý typ odsávačky im vyhovuje  najviac. Na trhu sú mechanické, hadičkové aj napojiteľné na vysávač ( pri posledných je ťah vysávača samozrejme zregulovaný na jemný ťah).  Potrebné je odsávacie cievky vždy vydezinfikovať alebo vyvariť, aby sa baktérie do dýchacích ciest opätovne nezanášali.

–          U škôlkarov nezabúdajte, že si tiež ešte sami noštek vyčistiť nedokážu a preto im pomôžte fúkať do vreckovky tak často, ako keď máte nádchu vy. Inak sa bude hlien hromadiť nielen v nosných dutinách, ale aj v prieduškách a môže spôsobiť až zápal pľúc. Zápal stredného ucha tiež nie je zriedkavý a tu sa už bez antibiotík nezaobídete. Pri nádche je najvhodnejšie používať papierové jednorazové vreckovky, aby sme sa vírusov a baktérií v nich zachytených zbavili čo najskôr.

–          Pre jednoduchšie vyčistenie nošteka  sú určené kvapky a morské vody v spreji už aj pre najmenších. Tieto sú izotonické (majú rovnakú koncentráciu solí ako sliznica nosa), preto neštípu, zriedia hlien a pomôžu ho jednoduchšie odsať.

–          Pri upchatom nose sú vhodné hypertonické nosové spreje obsahujúce morskú alebo minerálnu vodu. Vyšší obsah solí spôsobí, že vytiahnu nadbytočnú vodu z nosnej sliznice a zmiernia tak opuch.

–          V prípade, že opuch sliznice je naozaj silný a morské vody už na jeho odstránenie nestačia, riešením môže byť liečivo oxymetazolín (Nasivin) už pre deti od 4 týždňov veku a pre väčšie deti od 3 mesiacov je možné použiť aj xylometazolín (Olynth, Otrivin) vo forme kvapiek alebo spreja. Pre najmenších však úplne postačí navlhčiť kvapkami vatovú tyčinku a tou noštek povytierať. Nemusíte sa tak trápiť s kvapátkom a nadbytok kvapiek nebude zbytočne zatekať do hrdla, kde by mohol dráždiť a spôsobiť zápal. Podstatné je používať tieto kvapky alebo spreje maximálne 2-3-krát dennenie dlhšie ako týždeň. Inak hrozí návyk a poškodenie nosnej sliznice.

–          Ak je sliznica nosa príliš citlivá a spreje či kvapky dieťa odmieta, pomôcť môže homeopatia. Cmúľacie tablety Coryzalia sú sladké, takže deťom od troch rokov nebude robiť problém užiť tento liek. Menším ich podáme po rozpustení v malom množstve vody. Nielenže zmiernia opuch sliznice, ale pomôžu aj v prípade, ak z nosa neprestáva „kvapkať“. Pri dávkovaní každú hodinu svoj poklad nádchy zbavíte skôr ako ste čakali.

–          Ak sú súčasne upchaté prínosové dutiny a dieťa sa sťažuje na bolesti hlavy a tlak pri koreni nosa alebo už začína aj kašľať, pomôžu bylinkové kvapky alebo sirupy s obsahom Prvosienky, Horca, Verbeny, Bazy či Tymiánu (Sinupret, Nasivin sinus), ktoré rozpustia hlieny, uvoľnia dutiny a uľahčia vykašliavanie.

–          A v neposlednom rade nesmieme zabúdať na dopĺňanie tekutín. Bylinkové čaje sú vhodné aj pre deti. Samozrejme nie všetky, ale Lipa malolistá, Baza čierna, Divozel veľkokvetý či Dúšku materinu môžeme pokojne podať aj našim najmenším. Pomôžu vypotiť sa, uvoľniť, zriediť a vykašľať hlien.

 

Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply