Horúčka u najmenších

Horúčka u našich najmenších nás dokáže poriadne vystrašiť. Ale keďže oni sami si pomôcť nedokážu a majú len nás, neostáva nám nič iné ako zachovať si chladnú hlavu a postarať sa o nich najlepšie ako vieme. Tu je pár bodov, na čo v tom strese nezabudnúť:

  • Ak teplota u detí vystúpi nad 38°C, je skutočne potrebné ju znížiť, aby nedošlo k prehriatiu nervových centier.
  • Ak je dieťa mladšie ako 3 mesiace, vždy je vhodné navštíviť lekára, aby určil presný postup. Častokrát nás však horúčka prekvapí v noci a do rána si musíme pomôcť sami. Tu je dôležité:

–   Chladenie spánkov, čela, zápästí, členkov obkladmi do vlažnej vody namočených tkanín. V žiadnom prípade nepoužite   studenú sprchu, oslabené vyčerpané telo by sa s takýmto teplotným šokom ťažko vyrovnávalo.

–  Dopĺňanie tekutín vo forme teplého čaju z lipy či bazy, ktoré podporia vypotenie a uvoľňujú kŕče.

  • Pre deti staršie ako 3 mesiace sú v lekárni k dispozícii sirupy, čapíky a pre väčšie aj tablety s obsahom antipyretík – látok znižujúcich teplotu. Ak si vyberiete liek s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol), ďalšiu dávku môže dieťa dostať až o 6 hodín. Čo ale v prípade, že liek nezabral a nášho drobčeka horúčka umára ďalej? V tom prípade nemusíme čakať 6 hodín , ale už 2 hodiny po podaní lieku s paracetamolom môžeme podať sirup alebo čapík, ktorý obsahuje ibuprofén (Nurofen, Ibalgin, Brufen, Mig)
  • Kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin, Aspirin) síce mnohí dobre poznáme, ale pozor! Deti do 12 rokov ju nesmú!!! Keďže ich organizmus ju ešte nedokáže rozložiť a zneškodniť, mohla by u detí spôsobiť poškodenie pečene a mozgových centier.

V žiadnom prípade ale netreba zabúdať, že horúčka je len sprievodný jav nejakej choroby (chrípka, prechladnutie, detské choroby, angína,…) Túto treba samozrejme liečiť. Takže samotným potlačením horúčky sme vyhrali len jednu bitku.

Pokiaľ nejde o horúčku, len zvýšenú teplotu, ktorá kolíše okolo 37°C, avšak pretrváva dlhšie ako týždeň, prípadne ani nepozorujeme žiadne ďalšie príznaky ochorenia, neodkladajme vyšetrenie u lekára na neskôr. Je to totiž upozornenie, že niečo nie je v poriadku a po príčine treba urýchlene pátrať.

 

Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB

Zdroj obrázkov: Internet

 

Leave a reply