Čo so zápalom močových ciest?
Vonku sa už druhý mesiac črtá jar, no posledné ochladenie spôsobilo viacerým nemalé problémy. Okrem bežných ochorení dýchacích ciest sa mnohí trápia s akútnym zápalom močového mechúra.
- Časté močenie, pálenie pri močení, bolesti v spodnej časti brucha a podbrušku, zmena farby, množstva a zápachu moču sú najčastejšie príznaky tohto ochorenia. U niektorých je tiež sprevádzané vysokou horúčkou nad 40°C, únavou, vyčerpaním, zvracaním. Zakalený moč môže byť dôsledkom prítomnosti hnisu alebo krvi v moči, vtedy netreba návštevu lekára odkladať už ani chvíľu!
- Ak sa navyše pridružia opuchy nôh a dolnej časti tela, prípadne opuchy okolo očí, či tmavé kruhy pod očami, môže ísť o závažnejšie ochorenie – ochorenie obličiek. Pretrvávajúce zvýšené teploty okolo 37°C, slabosť a časté nutkanie na močenie tiež naznačujú prítomnosť tohto ochorenia, ktoré je zložité diagnostikovať a jeho liečba určite patrí do rúk lekára. Nenechajte sa zmiasť tým, že vás v oblasti krížov ( kde sa obličky nachádzajú) nič nebolí. Obličky nebolia a ak tak, len v pokročilom štádiu choroby, ale tam sa predsa dostať nechcete! Preto si všímajte svoje telo a neignorujte jeho varovné signály. Opakované neliečené infekcie močových ciest môžu totiž u žien viesť až k neplodnosti.
- Častejšie sa zápaly močových ciest vyskytujú u žien, pretože kratšia močová rúra uľahčuje baktériám prestup. Najčastejšou príčinou je prechladnutie, opakované infekcie u žien sa objavujú aj po pohlavnom styku, no toto ochorenie neobchádza ani mužov.
Ako mu teda predísť? Jednoducho:
- prispôsobiť oblečenie počasiu a teplote miest, kde sa zdržiavate, aby ste sa vyhli prechladnutiu. Sedenie na chladnom povrchu a odhalené kríže by v zime mali byť tabu aj v prípade, že to diktuje móda.
- dbať na hygienu, baktérie sa do močových ciest môžu dostať z konečníka, či po použití verejných toaliet.
A čo robiť, keď už máte problém?
- Vyhýbať sa látkam, ktoré môžu dráždiť sliznice, ako korenie, káva, tabak, alkohol.
- Piť aspoň 2 litre tekutín denne! Vhodné sú bylinkové čaje. Vňať prasličky má močopudné účinky, nemala by sa však užívať dlhšie ako 7 dní. Vňať zlatobyle pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a dezinfekčne. Kvet bazy, list brezy, koreň ihlice tŕnistej, koreň petržlenu či vňať pŕhľavy zvyšujú vylučovanie moču, čím napomáhajú premývaniu močových ciest a tým aj vylučovaniu baktérií spôsobujúcich zápal. Nájdete ich vo viacerých čajových zmesiach. Vhodné sú urologické čaje.
- Pokiaľ vás trápia kŕče, môžete vyskúšať horúci sedavý kúpeľ. Teplo uvoľní svalstvo a tým napomôže odzneniu kŕčov. Pokiaľ by tento variant nepomohol, môžete siahnuť po niektorých voľnopredajných liekoch so spazmolytickým účinkom. Tieto uvoľňujú hladké svaly, ktoré neviete ovládať vôľou, a teda aj tie, ktoré vám spôsobujú kŕče pri tomto ochorení. Napríklad No-Spa s liečivom Drotaverín alebo Buscopan s liečivom Butylskopolamín. Užívajú sa 2 až 3-krát denne 1 tableta pri kŕčoch. O správnom dávkovaní a pre vás najvhodnejšom lieku sa poraďte s vaším lekárnikom.
- Brusnice. O priaznivých účinkoch brusníc ste už určite počuli. Sú zdrojom vitamínu C, A, karotenoidov a ďalších antioxidantov a okrem toho aj proantokyanidínov ( tieto krkolomné názvy si ale pamätať nemusíte). Pri infekciách močových ciest pôsobia antisepticky, zabraňujú totiž prichytávaniu baktérií k bunkám sliznice močového mechúra a uľahčujú ich vyplavenie z tela. Ak vám je ale čistá brusnicová šťava príliš kyslá, nevadí, v lekárni vám pomôžu vybrať vhodnú formu pre vás. Brusnice dnes nájdete v čajových zmesiach, tabletách, sirupoch či práškoch, ktoré si rozrobíte vo vode. Jednotlivé výživové doplnky sa líšia obsahom brusníc a môžete si vybrať podľa toho, či máte akútny problém alebo ich potrebujete užívať preventívne. Keďže pri ich užívaní sa nevyskytujú nežiaduce účinky, je možné užívať ich dlhodobo a bezpečné sú aj pre tehotné ženy. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami skracujú dobu liečby.
Ak sa problémy ani po 2 týždňoch samoliečby nezlepšia alebo naopak pozorujete zhoršenie, je potrebné navštíviť lekára, ktorý určí ďalšiu liečbu.
Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA, Banská Bystrica
Zdroj obrázkov: Internet
Leave a reply