Balíte na dovolenku?
Poradíme vám, na čo určite nezabudnúť!
Dovolenková sezóna je v plnom prúde a ak sa tá vaša dovolenka práve blíži, tu je pár tipov, čo by v dovolenkovej lekárničke určite nemalo chýbať.
- Ak užívate niektoré lieky pravidelne, určite viete, že bez nich odcestovať nemôžete. Lieky na alergiu, astmu, hypertenziu, cukrovku,… si zbaľte ako prvé. Do lietadla vás s tabletami v príručnej batožine pustia, no tekutín si na palubu môžete vziať len 100 ml, zvyšok umiestnite do kufra.
- Tí, ktorí trpia nevoľnosťami pri cestovaní na svoje lieky určite nezabudnú. Ak takéto problémy nemávate, ale k vášmu hotelu na Kréte vás čaká ešte 2-hodinový transport, verte, že Kinedryl (moxastín + kofeín), Cocculine (homeopatický liek proti nevoľnostiam) či zázvorové tablety sa môžu zísť aj vám.
- Opaľovacie krémy sú samozrejmosťou či už sa chystáte k moru, jazeru alebo do hôr. Vzhľadom na neustále sa zväčšujúcu ozónovú dieru, a tým agresívnejšie slnečné lúče zvoľte minimálne stredný stupeň ochrany pred UV lúčmi. To znamená prípravky na opaľovanie s OF 15 – 25. Pokiaľ máte pleť citlivú na slnko, vhodnejší bude vyšší ochranný faktor, prípadne aj iná forma ako klasické krémy. Nechajte si poradiť v lekárni. Ak ste to s opaľovaním prehnali, pokožku schladí a upokojí Panthenol vo forme spreja, gélu či telového mlieka.
- Analgetiká, antipyretiká – lieky proti bolesti a horúčke v lekárničke nesmú chýbať. Nikdy neviete kedy sa ohlási bolesť hlavy, zuba, žlčníka či úpal. Najbežnejšie aj najbezpečnejšie sú lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol, Medipyrin), ale aj tu pozor na predávkovanie. Maximálna dávka pre dospelého nad 70 kg je 1000 mg (čiže 2 tablety), tým s nižšou váhou stačí jedna 500 mg tableta a ďalšiu dávku môžete užiť až po 4 hodinách. Pri užívaní paracetamolu ako aj iných liekov si aperitív aj digestív odpustite. Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin) a ibuprofen (Ibalgin, Mig, Nurofen) takisto znížia horúčku, utlmia bolesť a navyše majú aj protizápalový účinok. Ale pozor, deťom do 12 rokov kyselinu acetylsalicylovú nesmieme podať, pretože hrozí poškodenie pečene a mozgu! Ibuprofen vo forme sirupov a čapíkov je vhodný aj pre detských pacientov, treba však dodržať odporučené dávkovanie.
- Lieky proti hnačke je tiež lepšie mať po ruke. Najmä ak sa chystáte do Turecka, Egypta, arabských štátov a iných pre nás exotických krajín. Najjednoduchšie je sa črevným problémom vyhnúť. Preto stavte na prevenciu a každý deň počas dovolenky užívajte pre trávenie prospešné baktérie. Kvasinka Saccharomyces boulardii (Nekadyl, Biopron forte) pomôže aj keď sa už hnačka vyskytla. Dávkovanie je 2×1 kapsula. Môžete si zvoliť aj čierne uhlie (Carbosorb, Carbocit…) alebo diosmektit (Smecta, Tamex family) vychytajú škodliviny na svoj veľký povrch a vhodné sú aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Liečivo Nifuroxazid (známe pod názvom lieku Endiex) je účinné aj na baktérie, ktoré vás môžu potrápiť v Egypte. Je potrebné ho začať užívať čo najskôr ako sa vyskytnú tráviace problémy. U dospelých 4×1 kapsula. Za zmienku stojí aj loperamid (Imodium, Imodium instant), ktorý účinkuje veľmi rýchlo. O správnom výbere a dávkovaní sa poraďte s vaším lekárnikom. A ak vám navyše poradí vziať si aj rehydratačný roztok, v prípade potreby budete za doplnené minerály vďační.
- Lieky pri poštípaní a slnečnej alergii – niekedy tu stačí gél (s obsahom dimetindenu – Fenistil, Psilobalsam alebo homeopatické gély či maste – Dapis, Cicaderma), ak ale mávate silnejšiu reakciu na slnko či hmyz, na trhu sú aj voľnopredajné antihistaminiká vo forme tabliet a kapsúl. 7 či 10 tabliet by vám na dovolenku malo stačiť. Dimetinden (Fenistil cps.), Loratadin (Claritine tbl.), Cetirizín (Zodac tbl., Cetirizine Sandoz tbl.). Dávkovanie je jednoduché 1 – 2×1 tableta.
- Ostré slnko, zrniečko piesku, vietor či morská voda môžu oči podráždiť. Očné kvapky, ktorými môžete spraviť výplach oka sa preto do lekárničky hodia tiež.
- Nielen pri rannom behu sa môžu vyskytnúť pľuzgiere a odreniny. Aj pri menších poraneniach je ale potrebné z rany vyplaviť nečistoty, vydezinfikovať a prelepiť náplasťou.
- Ušné kvapky oceníte po potápaní. Čím dlhšie a hlbšie sa ponárate (aj keď ide len o šnorchlovanie), a čím chladnejšia je voda, môže vás nemilo prekvapiť zápal uší. Ušné kvapky nakvapkajte na vatu a zaveďte do oboch uší,(aj keby bolelo len jedno) pretože sú párovým orgánom.
- Aj vy sa radi schladíte počas letných horúčav? Chladené nápoje či klimatizácia však pri teplotách nad 30° nie sú pre vaše telo to pravé. Majte po ruke pastilky proti bolesti hrdla, ak by vás predsa len niektorá zo spomínaných vecí zlákala. Vybrať si môžete aj také, ktoré okrem dezinficiencií (látok, ktoré ničia baktérie) obsahujú aj lokálne anestetiká, aby utlmili bolesť.
Prajem vám krásnu dovolenku a tiež, aby ste nič z vašej lekárničky počas dovolenky nemuseli použiť.
Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica
Zdroj obrázkov: Internet
Leave a reply