Máte zdravé žily?
Jar nám zdá sa konečne prináša teplejšie počasie, a to je dôvod pre odhalenie nôh. Pokiaľ si pri pohľade na tie svoje nie ste istí odpoveďou, máme pre vás riešenie!
Práve v týchto dňoch (až do polovice júna) prebieha v slovenských mestách akcia „Hnutie za zdravé nohy“. V mobilnej ambulancii vám odborníci vaše žily vyšetria, odporučia pre vás najvhodnejšiu liečbu a odpovedia na vaše otázky súvisiace s touto tematikou.
Čo znamenajú metličky na nohách?
- Sú to popraskané cievky. Cievna stena nie je dosť pevná, a preto praská, prepúšťa tkanivový mok do okolitého priestoru a vzniká opuch, bolesti, pocit ťažkých nôh.
- Pri neliečení ochorenie progreduje, vzniká bolestivý zápal žíl, krv neprúdi správne, v žilách sa hromadí a tvoria sa krvné zrazeniny (tromby) a v okolí postihnutých ciev nastávajú aj kožné problémy – ťažko sa hojace rany, ktoré môžu vyústiť až do ochorenia akým je vred predkolenia.
- Žilová nedostatočnosť (insufieciencia) alebo kŕčové žily (varixy) je teda ochorením, ktorí si žiada pozornosť od začiatku. V počiatočnom štádiu sa dá jednoduchšie spomaliť rozvoj choroby a dokážeme sa tak vyhnúť komplikáciám a bolestivému ochoreniu ako aj nákladnej liečbe. A pozor! Ochorenie žíl nie je len ochorením žien. Rovnako postihuje aj mužov.
Pokiaľ vaše nohy vyzerajú bezchybne, avšak mávate v nohách kŕče, pociťujete bolesti alebo mávate pocit unavených nôh, pravdepodobne patríte k 20% pacientov, u ktorých sú prvé štádiá takmer bezpríznakové. Spomínané bolesti, ale nasvedčujú tomu, že by ste mali svojim nohám venovať zvýšenú pozornosť.
V čom spočíva liečba žíl?
- Podstatná je správna diagnostika – odhalenie problému. Keď lekár určí či ide o ochorenie žíl povrchových alebo vnútorných, odporučí vám ďalšie kroky pre spomalenie vývoja choroby.
- Ako pri všetkých ochoreniach aj tu zohráva životospráva významnú úlohu. Kŕčové žily sa vyskytujú u ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, rovnako ako aj u tých, ktorí celé dni stoja. Krv vtedy neprúdi správne. Takže podstatné je rozprúdiť krv v žilách Vhodnými športmi sú plávanie, bicyklovanie, rýchla chôdza, ale aj tanec! J
- Pre posilnenie cievnej steny sa používa rutín – látka, ktorá sa nachádza napríklad v pohánke, citrusových plodoch či listoch čiernych ríbezlí. Skúste teda do svojho jedálnička z času na čas pridať viac pomarančov, citrónov a zdravej tradičnej pohánky, z ktorej rôzne lacné jedlá varili už naše staré mamy. Zlepší sa tým pružnosť ciev, zníži sa zápalová reakcia a flavonoidy v citrusoch tiež budú pôsobiť proti vzniku krvných zrazenín.
- Ak úprava stravy nestačí, nastupuje konzervatívna liečba. Spočíva v užívaní výživových doplnkov alebo liekov s obsahom látok chrániacich stenu ciev. Tieto tiež pôsobia protizápalovo, znižujú riziko vzniku krvných zrazenín, zvyšujú pružnosť steny ciev a znižujú jej lámavosť. Váš lekár alebo lekárnik vám pomôže vybrať vhodné liečivo práve pre vás. A tiež sa odporúča nosenie kompresívnych pančúch, ktoré podporujú návrat krvi z dolných končatín späť do srdca. Tieto sú zdravotníckou pomôckou, ktorú vám lekár môže na základe určenej diagnózy predpísať na zdravotný poukaz. Zdravotná poisťovňa vám v tom prípade zdravotné pančuchy čiastočne alebo plne uhradí.
- V pokročilejších štádiách chronického žilového ochorenia sa pristupuje k aktívnej liečbe – skleroterapii (použitím chemickej látky vstreknutej do cievy nastane prirodzené uzatvorenie cievy a vstrebanie krvnej zrazeniny) alebo operačnej liečbe.
K poslednému štádiu sa ale verím dopracovať nechcete. Tak neváhajte a nechajte si vaše žily vyšetriť čo najskôr! Ide predsa o vaše zdravie!
A že ešte stále neviete kde? Tu je zoznam miest, kde sa „hnutie za zdravé nohy“ bude nachádzať v najbližších dňoch:
26.5. 2015 Trebišov
27.5.2015 Streda nad Bodrogom
28.5.2015 Strážske
29.5.2015 Vranov nad Topľou
1.6.2015 Spišská Nová Ves
2.6.2015 Poprad
3.6.2015 Ružomberok
4.6.2015 Martin
5.6.2015 Žilina
8.6.2015 Čadca
9.6.2015 Veľký Krtíš
10.6.2015 Nitra
11.6.2015 Piešťany
12.6.2015 Senica
15.6.2015 Bratislava
Autor: D.Z. Lekáreň MONTANA, Banská Bystrica
Zdroj obrázkov: Pinterest
Leave a reply