Antibiotiká – čo dokážu?
Bolesť hrdla, hlavy, svalov, kĺbov, nádcha, horúčka. To sú príznaky, ktoré nás privádzajú do ambulancie lekára. Opisujeme mu naše súženie a nádejame sa, že práve on čoskoro ukončí naše trápenie. Po vyšetrení častokrát odchádzame omnoho spokojnejší s receptom na antibiotiká v ruke.
Niekedy však lekár sklame a rozhodne sa tento všeliek nám nepredpísať. Prečo? Nie je to preto, že by nám neveril naše trápenie, ale…
- Lekár usúdil, že ide o infekciu vírového pôvodu. Vtedy antibiotiká nezaberajú, pretože sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií. Zastavujú totiž množenie baktérií a znepríjemňujú im životné podmienky, čo spôsobí ich úhyn. Na vírusy jednoducho nepôsobia. Navyše, ak sa užívajú príliš často a v nesprávnych prípadoch, baktérie sa stávajú voči nim odolnými a preto nám na ďalší raz nebudú účinkovať. Preto sa v ambulanciách detských lekárov už povinne robia testy (CRP-test), ktoré za niekoľko minút určia, či ide o vírus alebo baktériu v organizme. Ak je hodnota CRP vysoká, ide o bakteriálnu infekciu a bez antibiotík sa nezaobídeme. V ambulanciách praktických lekárov pre dospelých toto testovanie ešte povinné nie je, ale u niektorých sa s ním môžete stretnúť.
- Je možné, že čoskoro sa situácia zmení a my predsa budeme o pár dní antibiotiká potrebovať. To sa stáva, keď sa pridruží infekcia baktériami, proti ktorým sa naše teraz oslabené telo nedokáže ubrániť.
Tentokrát teda z ambulancie odchádzame s predpisom a netreba už váhať či si antibiotikum z lekárne vybrať alebo nie.
- Lekársky predpis, na ktorom sú predpísané antibiotiká totiž platí len 3 dni. Situácia v našom tele sa môže veľmi rýchlo meniť a ak by sme si lieky vybrali neskôr, nemuseli by už vôbec zabrať.
- Keď už antibiotiká užívame, je potrebné ich doužívať aj keď sa už cítime lepšie. Ak by sme liečbu prerušili skôr, zbytočne by sa tým baktérie posilnili a nabudúce by nám už nemuseli zabrať.
- A ešte jeden tip. Antibiotiká nerozlišujú. Ničia nielen zlé baktérie, ktoré nám spôsobili ochorenie, ale aj tie dobré, ktoré máme v črevách, aby fungovali tak, ako majú. Je preto vhodné počas užívania antibiotík tieto dobré baktérie dopĺňať, aby sme sa vyhli nepríjemným pocitom nafúknutia, bolestiam brucha, či hnačkám. Avšak verte, že jogurty s dátumom spotreby dlhším ako mesiac na to stačiť nebudú… Spolu s Vaším lekárnikom však určite nájdete vhodné riešenie aj tohto problému.
Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB
Zdroj obrázkov: Internet
Leave a reply